لینک خارجی چیست و چه موقع مفید است چه موقع مضر؟

شکل یک تصویر
لینک خارجی چیست و چه موقع مفید است چه موقع مضر؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

External Links لینک خارجی به لینک هایی گفته می شود که شما از سایت خود به سایت دیگر می دهید و آن را با لینک سازی خارجی اشتباه نگیرید. منظور از لینک خارجی لینکی است که شما از سایتتان به سایت دیگر می دهید اما لینک سازی خارجی لینک هایی است که بیرون از سایت به شما داده می شود.

محاله با وردپرس و افزونه yoast seo کار کرده باشید و گزینه ” در این صفحه لینک خروجی ای وجود ندارد” را ندیده باشید.
به نظرتون این کار خوبه یا نه؟ چون شما با لینک دادن به سایتی دیگر به آن سایت اعتبار می دهید.
جواب ما اینه: این کار هم خوبه و هم بد. اما نحوه لینک دادن خیلی مهمه. کلا بگذارید با دو تا مثال براتون توضیح بدم. دو تا از سایتهایی که بنده سئوشون کردم یکی سایت کهن دک و دیگری توران پارس هست که در حال حاضر با کلمات سقف وافل رتبه 2 (زمان نگارش این مقاله) و آزمون sat رتبه 3 (زمان نگارش این مقاله (البته الان لینک یک هست)) هستند:
تصویر پایین را ببینید: حتما براتون این پرسش ایجاد شده که چرا ویکی پدیا با کلمه کلیدی سقف وافل لینک 5 هست در حالی که تعداد رقبا کم نیست و حتی صفحات 2 و 3 هم مشغول سئو هستند؟

 

 

 

جواب اینه: لابد جواب شما اینه که ویکی پدیا سایت قوی ای ئه . اما از دید ما قدرتش طوری نیست که با سئو نشه به راحتی ازش بالاتر اومد. کافیه همین صفحه از ویکی پدیا را در سایت moz یا ahref بررسی کنید تا ببینید که چه سایتهایی بهش لینک دادن.
اینجا نتیجه می گیریم که یکسری از همین عزیزانی که در زمینه سقف وافل کار می کنند و از سی ام اس وردپرس استفاده می کنند ، لینک خارجی به ویکی پدیا دادند آن هم با خود کلمه کلیدی سقف وافل. به همین دلیل رشد خیلی زیادی داشته. امیدوارم تا این لحظه متوجه شده باشید که لینک خارجی اگر درست ایجاد نشه میتونه براتون یک سایت را به رقیب کند.
اینجا دو نتیجه می گیریم:
1- اگر میخواید به ویکی پدیا و یا هر سایتی بعنوان منبع یا سایت مرتبط با زمینه کاری تان لینک دهید بهتر است با برند یا یو ار ال آن سایت لینک بدید نه کلمه کلیدی.
2- هیچ وقت به سایت همزبانی که میتواند دز آینده رقیب شما شود لینک ندهید و بهتر است به سایت غیر هم زبان لینک بدهید.
مثلا ما بهتر است در پایان مقاله سقف وافل سایتمان با کلمه کلیدی “ویکی پدیا ” لینک بدهیم به صفحه انگلیسی یا عربی (غیر زبان فارسی) مقاله سقف وافل.

در تصویر پایین هم دقیقا همین اتفاق برای آزمون sat پیش آمده است:

 

 

ساده و خلاصه : لینک خارجی خیلی کم بدید مثلا اگر 100 تا مطلب در سایتتون دارید 3-4 تا لینک خارجی بیشتر ندید. با کلمه کلیدی لینک ندید و فقط با اسم برند اون سایت به فارسی یا انگلیسی لینک بدید و نهایتا اینکه به صفحات هم زبانی مثل همین ویکی پدیا لینک ندید که در اینده تبدیل به رقیب شما شوند.

 

 

همانطور که در تصویر بالا می بینید لینک دادن به صفحه فارسی سقف وافل اشتباه است زیرا لینک خروجی هیچ وقت نباید یک صفحه همزبان که ممکن است رتبه داشته باشد یا در آینده بالا بیاید و جلوی رشدتان را بگیرد، باشد.

درستش اینه:

اینجا صفحه انگلیسی ویکی پدیا می باشد و اگر به آن لینک بدهیم به سود ماست زیرا برای گوگل شناسایی سایت ما آسان تر است.

نکته:لینک خروجی باید دقیق به همان صفحه ای اشاره کند که شما در متن دارید راجع به آن صحبت می کنید. مثلا ما داریم در متن راجع به سقف وافل صحبت می کنیم پس باید لینک به صفحه ای از ویکی پدیا و یا هر سایت معتبر دیگری بدیم که راجع به این مطلب پست گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.