بک لینک چیست

شکل یک تصویر
بک لینک چیست
زمان مطالعه: 11 دقیقه
به این post امتیاز بدهید.

تولید و انتشار یک محتوای کاربردی میتواند تاثیر بسیار زیادی در دیده شدن و پیشرفت سایت شما داشته باشد، با این حال این کار به تنهایی کافی نیست، بلکه باید در وهله اول با استفاده از آن محتوا، سایت خود را به مشتریان و مخاطبان خود معرفی کنید و مسیر درست را به آنها نشان دهید. اگر سئوکار باشید یا با مفاهیم سئو آشنایی داشته باشید به خوبی با مفهوم بک لینک آشنایی دارید. بک لینک در زبان ساده، پیوندی است که از یک سایت به سایت دیگر داده شود. در این مقاله با تهران لرن همراه باشید تا شما را با مفهوم بک لینک، نحوه ساخت بک لینک و عوامل موثر در بک لینک آشنا کنیم.

بک لینک چیست؟

همانگونه که اشاره کردیم، بک لینک به لینکی می‌گویند که از یک سایت به سایت دیگر داده شود. درواقع زمانی که کاربران از یک لینک وارد سایت شما می‌شوند، درواقع سایت شما بک لینک می‌گیرد. بک لینک یک راه ورودی برای ورود کاربران به سایت شما است. به همین دلیل است که به آن لینک ورودی نیز می‌گویند.

هر چه تعداد بک لینک‌های یک سایت بیشتر باشد، آن سایت از نظر گوگل از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است. زیرا گوگل برحسب میزان ورودی کاربران، به آن سایت رتبه و امتیاز می‌دهد. البته توجه کنید که کیفیت بک لینک نیز بسیار اهمیت دارد. بنابراین اگر شما از چند سایت باکیفیت و خوب بک لینک‌های کمی دریافت کنید، بسیار بهتر است تا از چند سایت معمولی و ضعیف، بک لینک‌های زیادی دریافت کنید.

معیار سنجش کیفیت بک لینک چیست؟

سنجش کیفیت بک لینک، بسته به سه معیار مهم و اساسی دارد. این معیارها عبارتند از:

 • آنکر تکست یا متن لینک کاملا طبیعی باشد.
 • سایت منبع در محتوای سایت وجود داشته باشد.
 • لینک فالو باشد نه آنفالو.

چه سایت‌هایی برای بک لینک مناسب هستند؟

سایت‌هایی که از آن‌ها بک لینک می‌گیرید باید از طرفی با محتوا در ارتباط باشند و از طرف دیگر اعتبار و ارزش بالایی داشته باشند. همچنین ویژگی‌های مهمی نیز باید دارا باشند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

1- تناسب و ارتباط بک لینک

منبع یا سایتی که به عنوان منبع بک لینک انتخاب می‌کنید، به اندازه خود بک لینک از اهمیت برخوردار است. در واقع باید منبع یا سایت انتخاب شده با موضوع محتوا در ارتباط باشد. به عنوان مثال نمی‌توانید محتوایی در ارتباط با طراحی سایت بنویسید و در آن به یک سایت با موضوع باغبانی بک لینک بدهید. بلکه باید از منبع‌ ها و سایت‌هایی که با موضوع سایت شما درارتباط هستند مانند سئو یا سایر موارد مشابه استفاده کنید.

توجه به این ویژگی مهم نه تنها باعث می شود که گوگل رتبه و اعتبار بیشتری به محتوای شما دهد، بلکه به دلیل ارتباط و تناسب دو محتوای مشابه با هم شانس بالقوه‌ای برای پیدا کردن مشتریان پیدا خواهید کرد.

2- اعتبار سایت

داغ شدن بازار رقابت باعث شده تا داشتن لینک‌های معتبر تنها کافی نباشد بلکه اعتبار سایت نیز اهمیت زیادی داشته باشد. بنابراین زمان گرفتن بک لینک باید به اعتبار و ارزش سایت نیز توجه کرد و از سایت‌هایی بک لینک گرفت که دارای ارزش و اعتبار زیادی از سمت گوگل باشند.

به عنوان مثال سایت‌های معتبری مانند سایت‌های خبری، ممکن است ارتباط بسیاری با محتوای شما نداشته باشند اما ممکن است به دلیل ارزش و اعتباری که نزد گوگل دارند، برای محتوای شما بسیار مفید و سودمند باشند.

برای پیداکردن ارزش و اعتبار واقعی سایت‌های منبع بک لینک می‌توانید Domain Authority سایت منبع را در وبسایت Moz بررسی کنید. Domain Authority شاخصی است ک تعداد لینک‌های وبسایت‌ها را مشخص می‌کند.

3- لینک‌های فالو و آنفالو

بک لینک‌ها همگی به صورت پیشفرض فالو هستند. به این معنی که از نظر گوگل دارای ارزش و اعتبار می‌باشند. درعین حال برخی از بک لینک‌ها وجود دارند که دارای ارزش و اعتبار کافی از نظر گوگل نبوده و به نوعی به آن‌ها نوفالو گفته می‌گردد. از جمله بک لینک‌های نوفالو می‌توان به بک لینک‌های شبکه‌های اجتماعی، نظرات وبلاگ‌ها و ویکی پدیا اشاره کرد. بنابراین برای افزایش  ارزش و اعتبار سایت خود، باید از بک لینک‌های فالو استفاده کنید. در عین حال استفاده از بک لینک‌های فالو نیز به نوعی غیرواقعی جلوه می‌کند. بنابراین بهتر است علاوه بر بک لینک‌های فالو از چند نمونه بک لینک نوفالو نیز استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از بک لینک‌های نوفالو از سایت‌های پرمخاطب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در دیدن شدن و پرشدن ترافیک سایت شما شود.

4- محل قرارگیری لینک

یکی از موثرترین لینک‌ها در بالابردن ارزش و اعتبار محتوا و سایت، بک لینک‌های Contextual هستند. بک لینک‌ Contextual به لینک هایی گفته می شود که در مقایسه با لینک فوتر و یا نوار جانبی، ارزش و اعتبار بیشتری را از آن خود کرده است. دلیل اهمیت بالای این لینک‌ها این است که خواننده‌های علاقمند می‌توانند به راحتی روی لینک کلیک کرده و سایر مطالب مشابه را مطالعه کنند.

5-انکرتکست

انکرتکست درواقع کلمه کلیدی است که حاوی لینک باشد. انکر تکست می‍‌تواند یکی از موارد زیر یاشد:

 • همان کلمه کلیدی
 • کلمه کلیدی به همراه متن
 • نام وبسایت
 • آدرس وبسایت
 • عبارات کلی مانند اینجا کلیک کنید

از آنجایی که استفاده از کلمه کلیدی در انکرتکست، می‌تواند در بالابردن ارزش و اعتبار سایت شما داشته باشد، البته در نظر داشته باشید که استفاده زیاد از کلمه کلیدی به عنوان انکر تکست می‌تواند برای سایت شما ضرر نیز داشته باشد. بنابراین باید به صورتی آن را در سایت استفاده کنید که از نظر گوگل به این معنا نباشد که به دنبال سواستفاده هستید.

آماده سازی وبسایت برای لینک سازی

یکی از موضوعات مهمی که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت لینک سازی در سایت شما داشته باشد، بهبود زیرساخت‌های سایت است. در واقع تا زمانی که وبسایت شما سرعتی کند داشته باشد، دارای ایراداتی فنی باشد و به نوعی کاربر تجربه خوبی از آن نداشته باشد، بک لینک نمی‌تواند تاثیر خوبی در افزایش رتبه سایت شما داشته باشد. بنابراین در ادامه چند راهکار برای بهبود تاثیرگذاری بک لینک به شما معرفی می‌کنیم.

سرعت سایت‌تان را افزایش دهید و ایردات فنی آن را برطرف کنید

برای انجام اینکار بهتر است: ازآنجایی‌ که کاربران صبر و تحمل بسیار کمی برای باز شدن یک صفحه اینترنت دارند، با استفاده از ابزارهایی همچون PageSpeed Insights  می توانید نسبت به انجام بهینه‌سازی‌های لازم اقدام کنید. یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای رفع ایرادات و مشکلات فنی، ابزار گوگل وبمستر تولز یا کنسول جستجوگر گوگل است. استفاده از این دو ابزار می‌تواند در رفع ایرادات فنی بسیار موثر باشد.

تقویت کردن ساختار سایت خود

هرچقدر ساختار و معماری سایت شما بهتر باشد، ارزش و اعتبار بک لینک در سایت شما بیشتر خواهد شد بنابراین بهتر است در گام بعدی در افزایش تاثیرگذاری بک لینک، معماری و ساختار سایت خود را بهبود ببخشید. یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، استفاده از ساختار سیلو به جای ساختار سنتی است.

سیلو یکی از تکنیک‌های مهم سئو است که در آن تمامی مطالب به صورت دسته بندی شده منظم شده‌اند و به یکدیگر مرتبط داده شده‌اند. البته پیاده سازی این کار چندان ساده‌ای نیست اما اجرایی کردن آن می‌تواند تاثیرات بسیاری در بهتر کردن ارزش و اعتبار و سئو سایت داده باشد.

سرمایه گذاری روی صفحات لینک پذیر

منظور از صفحات لینک پذیر، در واقع تولید یا نوشتن مقاله یا مقالاتی است که به نحوی دیگران رقبت پیدا کنند که از آن به عنوان منبع لینک استفاده کنند و به آن لینک دهند. برای اینکه از این صفحات تولید کنید باید از مقالات جامع یا ابزارهای سودمند برای کاربران‌ تان استفاده کنید. 

یکی از راه‌های دیگر که می‌توانید به منظور ایده گرفتن برای تولید صفحات لینک پذیر استفاده کنید، استفاده از روش آسمان خراش است. در این روش، ابتدا وبسایت‌های رقیب که دارای محتواهایی معتبرتر و بهتر نسبت به شما هستند را زیر نظر گرفته و محتوای آن‌ها را آنالیز می‌کنید. سپس سعی می‌کنید با تولید کلمات کلیدی مناسب، از آن‌ها جلو بزنید.

ساز و کارهای لینک سازی

ساختن بک لینک زمان بسیار زیادی را صرف می کند. مشاهده نتایج حاصل از لینک سازی دو برابر زمان بیشتر از ساختن آن صرف خواهد کرد. پیشنهاد ما این است که به اقداماتی که بر رتبه سایت تأثیر می‌گذارند، تمرکز کنید و به سراغ تاکتیک‌هایی بروید که زودتر به ثمر می‌نشینند.

توجه داشته باشید که داشتن تنوع یکی از مهم‌ترین نکاتی که است که به موفق شدن بک لینک‌های سایت شما کمک خواهد کرد. بنابراین بهتر است همه تخم مرغ‌های‌تان را درون یک سبد نگذارید. در حقیقت اگر همه بک لینک‌های شما یکسان باشند، گوگل به شما مشکوک خواهد شد. در ادامه به چند نمونه از بهترین و موثرترین استراتژی‌ها برای تاثیرگذاری بهتر بک لینک خواهیم پرداخت:

 ارسال پست مهمان در وبلاگ‌ های دیگر

یکی از تکنیکهای موثر در لینک سازی، نوشتن مطب به عنوان نویسنده مهمان در سایت است البته در سال 2014 این حرکت از سوی گوگل رد شد و این موضوع فقط در رابطه با پستهای بیکیفیت صدق میکند. بنابراین انتشار چنین پستهایی نقض اشکار گوگل مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش بک لینک خواهد بود.

یکی از امتیازات و مزایای مهمی که وبلاگ نویسی به صورت مهمان به همراه دارد، سرعت بالای انتشار آن به عنوان یک بک لینک است. درواقع برخلاف تبلیغاتی که عموم مردم به راه انداخته‌اند، وبلاگ نویسی به عنوان مهمان همچنان یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی است که از محتوای محبوب مردم در راستای هدف خود استفاده می‌کند. بنابراین زمانی که مخاطب از محتوای شما خوشش بیاید و روی محتوای شما کلیک کند، احتمال خرید، فروش یا اتراک بیشتر محصول و نوشته شما نیز بیشتر خواهد شد.

آیا می دانید برای وبلاگ نویسی به عنوان مهمان و رسیدن به نتایج مطلوب چه کاری باید انجام شود؟ نکاتی که در ادامه بیان شده در این زمینه به شما کمک خواهد کرد:

 • برای شروع میتوانید از وبلاگ‌هایی که نویسنده مهمان استخدام می‌کنند شروع کنید و با یک سرچ ساده در گوگل آن‌ها را پیدا کنید.
 • حتی الامکان در جستجوی وب‌سایت‌هایی باشید از Domain Authority بیشتر از 30 برخوردار باشند و درج لینک‌های فالو با انکرتکست در متن محتوا را امکان پذیر سازند.
 • به دفعاتی که مطلب شما در شبکه‌های اجتماعی اشتراک گذاری می‌شوند یا تعداد کامنت‌های کاربران در زیر مطلب‌تان توجه کنید.
 • اگر سایتی در گوگل وجود دارد که تعداد خواننده و مخاطبان بالایی دارد اما دارای لینک‌های نوفالو است، از نوشتن در آن‌ها چشم پوشی نکنید. چرا که حتی لینک‌هایی که از نظر ارزشی دارای اهمیت کمتری هستند نیز می‌توانند تاثیر بسیاری در دیدن شدن مطالب و سایت شما داشته باشد.
 • برای متقاعد کردن صاحب وبسایت حتما یک نمونه کار جامع و کامل از مطالب، ساختار محتوا و توانایی و جدیت خود در نوشتن یک محتوا آماده کنید.

لینک گذاری در صفحات مرجع

صفحه مرجع یا به اصطلاح (Resource Page)  به صفحه آرشیو طوری گفته می شود که اطلاعات، مقالات و لینکهای مرتبط با حیطه فعالیت وبسایت را در خود جای داده است. با توجه به دلایلی که در ادامه توضیح داده خواهد شد ، صفحه مرجع منبع ایده آلی برای بک لینک محسوب می‌شود :

صفحات مرجع باعث می شوند مخاطبانی مرتبط با حیطه کاری شما به وب‌سایت دسترسی داشته باشند

بیشتر صفحات مرجع از بازدیدکنندگان درخواست دارند تا لینک‌های پیشنهادی شان را ارسال نمایند؛ بدین ترتیب برای گرفتن بک لینک نیازی به دنبال استفاده از روش‌های سخت و پیچیده نباشید. این صفحات به تنها چیزی که نیاز دارند، لینک است. تمام کاری که نیاز است انجام دهید این است که ارزش وب‌سایتتان را اثبات کنید.

بک لینک‌ها در میان محتوا جایگذاری می‌شوند.

برای این که در این روش به موفقیت دست یابید، باید مطمئن شوید که کدام صفحه مرجع ارزش صرف کردن وقت را دارد. توصیه می‌کنیم که بیشتر به دنبال امتیاز Page Authority باشید و درخواست خود را با ارسال یک پیام کوتاه و اثر بخش و یا برقراری رابطه مطرح نمایید.

از عنوان برند خود در وب سایت‌هایی که لینکی به شما نداده‌اند، نام ببرید

این راهکار برای وب سایت‌هایی اثر بخش است که دارای تاریخچه و سابقه مفیدی هستند و نام شناخته شده‌ای در حوزه فعالیتشان از خود به جای گذاشته‌اند. در این شرایط بهتر است در جستجوی وب سایت‌های باشید که از برند و یا وب سایت شما در مقالاتشان نام برده‌اند، اما هیچ لینکی برای شما ارسال نکرده‌اند. لازم نیست از صفر شروع کنید. کافی است نسبت به احیای لینکی که به شما تعلق دارد، اقدام کنید.

استفاده از اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها این قابلیت را دارند تا خسته‌کننده‌ترین اطلاعات را به یک مقاله جذاب و سرگرم‌کننده تبدیل کنند. حقیقت دارد که ۹۰ درصد از اطلاعات به شکل تصویر وارد مغز انسان می‌شود، این حقیقت نشان می‌دهد که انسان‌ها به طور ذاتی تصاویر گرافیکی را به متن ترجیح می‌دهند. در مقایسه با دیگر انواع محتوا، احتمال بیشتری وجود دارد که لایک گرفته شود و یا اینفوگرافیک ها به  اشتراک‌گذاشته شوند.

لینک‌سازی با اصلاح لینک‌های شکسته

با گسترش روز افزون اینترنت و تغییرات چشمگیر در وب سایت‌ها، شاهد افزایش تعداد لینک‌های شکسته هستیم. در حقیقت باید بگوییم که وجود این لینک‌های شکسته اصلاً به نفع سئو نیست و تجربه کاربری را نیز زیر سؤال می‌برد. لینک‌ سازی علاوه بر اصلاح لینک‌های شکسته به نیاز مدیران وب در اصلاح عملکرد تمامی لینک‌هایی که در وب سایتشان است بستگی دارد. این اصلاح از سه مرحله تشکیل شده است:

جستجو و یافتن لینک‌های شکسته؛ برای این کار می توانید از یکی افزونه‌های گوگل کروم که Check My Links  نامیده می شود، کمک بگیرید. این افزونه قادر است تمامی لینک‌های صفحه مورد نظر را بررسی کرده و لینک‌های شکسته را به رنگ قرمز نشان دهد.

نسبت به تولید و یا پیدا کردن محتوایی که بتواند خلاء لینک شکسته را پر کند اقدام شود.

تماس و متقاعد ساختن طرف مقابل.

این روش از هر دو طرف با منافعی همراه خواهد بود. زیرا از یک طرف منجر به تصحیح لینک‌های شکسته دیگران خواهد شد و از طرف دیگر خود شما می‌توانید بدون پرداخت کوچکترین هزینه، بک لینک به دست‌آورید.

 قرار دادن بک لینک در دایرکتوری‌های محلی و تخصصی

قراردادن بک لینک در دایرکتوریهای آنلاین تخصصی و محلی میتواند تاثیر بسیاری در دیده شدن کسب و کار شما دارد. البته بهتر است قبل از ثبت نام و اضافه کردن آدرس وبسایتتان در این دایرکتوریها، باید دقت کنید. با بهره گیری از الکسا امکان مشخص کردن مقدار ترافیک ماهانه و مبدا بازدیدکنندگان امکان پذیر است. از طرفی هنگام جستجو برای بهترین دایرکتوری، همیشه باید کیفیت را بر کمیت مقدم بدانید.  برای پیدا کردن بهترین دایکتوریها، راهکارهایی وجود دارد که عبارتند از :

 • صفحه‌های متناسب با کسب و کار شما در آن وجود داشته باشد اما به نوعی خالی باشد.
 • رقبای شما در آنجا حضور داشته باشند.
 • در جستجوهای موبایلی، رتبه بالاتری دارند.
 • کلمات کلیدی اصلی مورد نظر شما دارای رتبه بالایی هستند.

 خرید لینک‌های پولی

وبلاگ‌هایی هستند که حاضرند در مقابل مبلغی، بک لینک‌های شما را در نوار جانبی‌شان قرار دهند. این روش یکی از ساده‌ترین روش‌های برای گرفتن بک لینک است. با این حال دلایل بسیاری وجود دارد که بهتر است این کار را انجام ندهید. این دلایل عبارتند از:

ریسک بالا

بک لینک‌ها به سه دسته تقسیم می شوند. این سه دسته عبارتند از کلاه سفید ( روش صحیح و بدون جریمه)، کلاه خاکستری ( با ریسک ناچیزی همراه است)، کلاه سیاه (با ریسک بالایی همراه است). لینک‌های پولی چیزی بین کلاه خاکستری و کلاه سیاه هستند.

هزینه های بالا بدون اطمینان از اثر بخشی

صرف نظر از این که بک لینک جریمه شود یا خیر، قیمتی که برای بک لینک وبلاگ پرداخت می شود از اهمیت بسزایی برخوردار است. هیچ تضمینی وجود ندارد که آن ها موثر واقع شوند.

عدم وجود هماهنگی در بک لینک

تصور کنید فردی به شما یک بک لینک می فروشد، مطمئنا همان فرد بک لینک های دیگری به مشتریان دیگر نیز می فروشد. در این حالت، قطعا نمی توانید مطمئن باشید که لینک مشکوکی در بین لینک های فروخته شده به شما قرار نگرفته باشد. در صورتی که لینک مشکوکی در سایت شما قرار گیرد، از طرف گوگل جریمه خواهید شد.

استفاده از رپورتاژ آگهی

شهرت و ارزش رپورتاژ آگهی در حال کاهش یافتن است. البته دلیل این کاهش این نیست که رپورتاژ آگهی در کل بد است. علت این کاهش شهرت در مبالغه بازاریاب‌ها و اسپم کردن فضای مجازی با محتوا و لینک‌های بی‌کیفیت نهفته است. با این حال، این روش باز هم در رشد وب سایت شما موثر خواهد بود. اگر می خواهید از رپورتاژ اگهی استفاده کنید، باید قبل از هر کاری، مطمئن شوید محتوایی که به اشتراک می گذارید از ارزش بالایی برخوردار است. در این شرایط، در مرحله بعد می توانید به تولید محتوا بپردازید. در صورتی که از تجربه و مهارت کافی در زمینه نوشتن رپورتاژ آگهی برخوردارنیستید، توصیه می کنیم که این کار را به نویسندگانی بسپارید که با سبک و ایده این نوع محتوا آشنا هستند.

نشانه‌گذاری اجتماعی (Social Bookmarking)

ترافیک ارجاعی که به جذب لینک در وب سایت هایی همچون Reddit،  Digg و StumbleUpon کمک می کند، کیفیت و کمیت گذشته را از دست داده است. در صورتی که تمایل دارید فقط از این روش استفاده کنید، فقط  می توانید بانس ریت وبسایت خود را ارتقاء دهید. در صورتی که اسپمی وجود نداشته باشد، نشانه گذاری اجتماعی برای شما ضرری را به همراه نخواهد داشت. اما برای این که به نتایج بهتری برسید، بهتر  است سایت هایی را به کار بگیرید که با مخاطبان هدف شما متناسب هستند.

لینک‌گذاری در دایرکتوری‌های عمومی

دایرکتوری عمومی وظیفه جمع آوری لینک وب سایت های مختلف و دسته بندی آن ها را بر عهده دارد. تنها عیب دایرکتوری عمومی این است که اکثر آن ها صرفا با هدف بک لینک سازی ایجاده شده اند و نمی تواند استفاده خاصی از آن ها داشته باشند. گوگل حساسیت و سختگیری زیادی را نسبت به این وب سایت ها اعمال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *