دلایل شکست پروژه های سئو

شکل یک تصویر
دلایل شکست پروژه های سئو
زمان مطالعه: 9 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

امروزه برای موفقیت و توسعه در هر کسب و کاری حضور در فضای مجازی نقش پر رنگ و برجسته ای را ایفا می کند پس در می یابیم  در این فضای پر رقابت بروز بودن و بهینه سازی سایت ها یک امر ضروری و حیاتی برای صاحبان مشاغل مختلف است. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی برای بهبود بخشیدن هویت آنلاین خود به سئو سایت نیاز دارند، بنابراین همین موضوع باعث می شود مشتریان هدف با وسواس و دقت بیشتر و تاثیرگذارتری از گذشته انتخاب شوند ولی تا هنگامی که شخص برای سئو سایت خود یک مسیر هدفمند ومشخص را تعیین ننماید، فرایند بهینه سازی سایت با شکست روبرو می شود.

مراحل انجام سئوی سایت تنها با در نظر داشتن به روز رسانی و موارد فنی به نتیجه دلخواه نمی رسد بلکه نیاز است موارد خاصی در آن رعایت شود.  ممکن است به دلایل گوناگونی استراتژی سئو برای قرار گرفتن در صفحه اول با شکست مواجه شود در نتیجه برای اینکه در زمینه سئو به نتیجه مطلوب دست یابیم نیاز است درک درستی از مشکلات و اشتباهات مربوط به سئو سایت داشته باشیم.

دلایل شکست پروژه های سئو چیست؟

گرفتن تصمیمات مناسب و صحیح در جهت سئوی سایت باعث می شود تا شخص در فضای آنلاین رنکینگ بالاتری کسب نموده و در هنگام جستجوی موتور های جستجوگر مانند گوگل در سطر ها و صفحات  اول قرار بگیرد و بازدید کننده بیشتری را به سمت سایت خود جذب کند، در نهایت به هدف مهم و اصلی که درآمد بیشتر و توسعه کسب و کار است دست یابد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی متداول ترین اشتباهات سئو که موجب شکست یک پروژه می شود، بپردازیم.

عدم تعیین مخاطب هدف خود

اولین گام تاثیرگذار در سئو سایت انتخاب مخاطب هدف مناسب است. سیاست های اتخاذ شده سئو سایت شما باید حول مشتریان فعلی یا مشتریان بالقوه باشد و منتظر زمانی باشید که آنها به خدمات یا محصولات شما نیاز پیدا کنند.  اگر درک درستی از این موضوع نداشته باشید که مشتری شما چه اشخاصی هستند استراتژی سئو وبسایت شما محکوم به شکست است.

در صورت هدف قرار دادن مخاطبان بصورت اشتباه کسب و کار شما ارتقا نخواهد یافت، حتی اگر استراتژی سئو بخوبی رعایت شده و سایتتان در بالای صفحات نتایج جستجو قرار داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما در نتایج جستجو برای مخاطبانتان به درستی ظاهر نشوید اشخاصی که در پی جستجوی کسب و کار شما هستند قادر به پیدا کردن شما نخواهد بود.

پیشنهاد ما برای فهمیدن این موضوع که آیا به مشتری مناسبی دست پیدا کرده اید یا خیر بررسی نرخ خروج از وبسایتتان است؛ یعنی اینکه تعداد اشخاصی که به وبسایت شما مراجعه می کنند و بدون نگاه کردن به بخش های مختلف آن را ترک می کنند. ر صورتی که نرخ خروجی از سایت شما بالا است امکان دارد به صورت اشتباه در نتایج جستجو کاربران ظاهر شوید. این نکته را فراموش نکنید که دست یافتن به یک استراتژی مناسب سئو کمی زمانبر است و به آزمون و خطا نیاز دارد.

اگر رفتار مخاطب را آنالیز کنید، نقاط ضعف سایت خود را بشناسید و اقدام به برطرف کردن آن کنید ورودی بیشتری را به سمت سایت خود هدایت نموده و در نهایت آنها را به مشتری تبدیل خواهید کرد. نکته قابل توجه این است که نرخ تبدیل وبسایت شما به طور غیر مستقیم بر روی افزایش ورودی شما از گوگل تاثیر خواهد داشت.  به یاد داشته باشید هدف اصلی جذب مخاطب است نه بالاتر بردن ترافیک سایت.

عدم استفاده از کلمات کلیدی مناسب

المان های بی شماری در انتخاب کلمات کلیدی مناسب تاثیر گذار می باشند که نیاز به اهمیت بیشتری دارند. شاید انتخاب کلمات کلیدی مناسب کار دشواری باشد به خصوص اگر شما در یک زمینه پر رقابت فعالیت داشته باشید. رایج ترین اشتباهات مختص کلمات کلیدی عبارتند از:  استفاده از کلمات کلیدی تک کلمه یا بیش از حد کوتاه، استفاده از کلمات کلیدی مشهور برای جلب توجه بیشتر و هدف قرار دادن کلمات کلیدی که بیش از حد خاص هستند.  در صورت نیاز به مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات در زمینه کلمه کلیدی می توانید به وبلاگ تهران لرن مراجعه کرده و مقاله کلمات کلیدی در سئو چیست؟ + مهمترین نکات انتخاب کلمه کلیدی را مطالعه بفرمایید.

بعضی از موارد مهم در انتخاب کلمات کلیدی به شرح زیر هستند:

  • مرتبط بودن کلمه کلیدی با مخاطب هدف
  • قدرت رقبا و تعداد آنها
  • میزان جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر

عدم استفاده از ابزارهای آنالیز سئو

ابزارهای آنالیز سئو به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزی برای رسیدن به هدفتان خوب عمل می کند، در نتیجه به این موضوع پی می برید که استراتژی شما در چه جاهایی قوی و در چه جاهایی ضعیف بوده و نیاز به پشتیبانی دارد. برای نتیجه گرفتن از فعالیت های سئو خود و کسب موفقیت نیاز است که از ابزارهای آنالیز وبسایت و نرم افزارها برای ارزیابی اهداف تان استفاده کنید. به طور کل اگر شما آمار واقعی از اتفاقاتی که بر روی وبسایتتان رخ می دهد در دست نداشته باشید و نتوانید آن ها را آنالیز کنید هرگز به نتیجه دلخواه نمی رسید.

در صورتی که موفقیت استراتژی سئو خود را بر اساس افزایش مبادلات در کسب و کارتان بسنجید احتمال کمی وجود دارد نتایجی را که از قبل پیش بینی کرده بودید به آن برسید. بنابراین بهینه سازی محتوای سایت شما نیاز به گذشت زمان، تلاش مستمر و بهبود و به روز رسانی دارد. ابزارهای آنالیز سئو به شما درک و توانایی پیگیری ابعادی از سئو را می بخشند که در گذشته قادر نبودید مشاهده کنید.

ابزار هایی که شما آنها را انتخاب و مورد استفاده قرار می دهید قادرند اطلاعاتی در مورد اینکه بسیاری از از بازدید‌ کنندگان جدید چگونه به وسیله کلمات کلیدی احتمالی از سایت شما دیدن می کنند، برایتان فراهم خواهد کرد. یکی از اصلی ترین ابزار ها در این زمینه ابزار سرچ کنسول گوگل می باشد که می تواند کمک زیادی به شما در زمینه بهبود وضعیت سایت داشته باشد.

انتظارات غیر واقعی

برای کسب موفقیت در بهینه سازی و بالا رفتن رتبه سایت در موتورهای جستجو ضرورت دارد که فهم و درک درستی از معنای واقع گرایی در دنیای دیجیتال داشته باشیم.  اهدافی که به صورت غیر واقع گرایانه و بدون در نظر داشتن امکانات، فضای رقابتی، تاثیر بر میزان درآمد و بسیاری از موارد دیگر تعیین شوند، ضربه مهلکی به فرآیند بهینه سازی سایت شما می زنند.  همچنین باعث اتلاف وقت و تحمیل هزینه های اضافی برای سئو سایت خواهند شد. در نتیجه اگر در پی موفقیت برای وبسایت خود می باشید به کمک همکاران و کارشناسان کاربلد تلاش کنید برای تعیین استراتژی های بهینه سازی تصمیمات به جا و مطابق با واقعیات اتخاذ نمایید.

استفاده از روش های منسوخ شده و به روز نبودن سئو سایت

در برخی موارد شرکت ‌های بزرگ اینترنتی که کسب و کارشان رونق دارد و فروش بالایی را تجربه می‌ کنند نیز با متخصصان سئو قدیمی همکاری دارند.  بیشتر این متخصصان سئو علم و دانششان متعلق به چندین سال اخیر است و از آن زمان تا کنون سعی نکرده‌اند اطلاعات خود را با قوانین روز موتورهای جستجو تطبیق بدهند. در حیطه سئو و بازاریابی که رشد سریع تری دارند بطور حتم چنین رویکردی کارساز نخواهد بود.

زمانی که استراتژی سئو طبق قواعد روز پیش نرود در مراحل مختلف برای شما دردسر ساز می شود. اولین مشکلی که به وضوح ایجاد می شود این است که شما قادر به رقابت با شرکت های همکار و مشابه خود نبوده و نمی توانید از آنها پیشی بگیرید.  هنگامی که از روشهای سئو قدیمی و منسوخ استفاده می نمایید باید منتظر عواقب ناخوشایند آن نیز باشید.

بیشتر استراتژی های سئویی که در گذشته قابل پذیرش بودند در حال حاضر اسپم یا سئو کلاه سیاه شناخته می شوند. استفاده از  این دستورالعملهای قدیمی سئو می ‌تواند جریمه شدن سایت شما را در پی داشته باشد، در نهایت کل سایت شما یا قسمتی از آن، از نتایج جستجو حذف خواهد شد.  این مسئله هنگامی ناگوار می شود که تجارت شما به ترافیک طبیعی از موتورهای جستجوگر وابسته باشد. یک متخصص سئو باید با تکنولوژی روز موتورهای جستجو به خوبی آشنا بوده و بتواند یک وبسایت را بر اساس تغییرات روز موتورهای جستجو بهینه سازی و به روز رسانی کند.

ایندکس نشدن سایت توسط گوگل به دلیل مشکل در طراحی سایت

زمانی که طراحی وبسایت شما خوب نبوده و ارتباط صحیح و درستی بین صفحات سایتتان برقرار نشده و ربات گوگل و سایر موتورهای جستجوگر نتوانند به اطلاعات سایت شما دسترسی پیدا کنند، درنتیجه این موضوع می تواند باعث شود که محتوای سایت شما در اینترنت پیدا نشود. ایجاد چنین مشکلی عملاً کل زحمت ها و فعالیت های شما را به هدر می دهد. استفاده از روش های مانند اجاکس در برنامه نویسی سایت و فرمت فلش در وبسایت از بیشترین مشکلاتی هستند که باعث ایجاد چنین اتفاقی خواهند شد.  بنابراین اطمینان پیدا کنید که سایت شما همواره به درستی توسط رباتهای گوگل و موتور جستجوگر پیدا می شود و این ربات ها می توانند محتوای سایت شما را ایندکس نمایند.

تلاش برای دستیابی به نتایج سریع

یکی از مهمترین دلایلی که امروزه باعث جلوگیری از موفقیت فرآیند سئو هر سایتی می شود انتظار دستیابی موفقیت و نتیجه عالی در بازه زمانی بسیار کوتاه است، این در حالی است که مسیر دستیابی به نتایج اصولی و طبیعی یک فرآیند زمان بر و ادامه داری می باشد.  آن گروه از صاحبان مشاغل اینترنتی که عجله زیادی برای دست یافتن به نتایج عالی و بهبود جایگاه سایت خود دارند نهایتاً در این فرایند بهینه سازی با شکست مواجه خواهند شد.  در نتیجه برای اطمینان از موفقیت پروسه سئو وبسایت خود نیاز است به این عمل زمان بدهید، تا با استفاده از متدهای جدید رنکینگ سایت شما در موتورهای جستجو بهبود یابد.

عدم استفاده از شبکه های اجتماعی

در حال حاضر شبکه های اجتماعی مانند توئیتر، فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، یکی از تاثیر گذار ترین راه ها برای دست یافتن به مشتریان هدف محسوب می شوند. امکانات بازاریابی بسیار مناسبی که گاهأ در این شبکه های اجتماعی وجود دارند توسط صاحبان کسب و کار نادیده گرفته می شوند . همین موضوع باعث می شود فرصت های بی شماری برای جذب مشتری و فروش بیشتر از بین برود.

ناگفته نماند حضور در شبکه‌های اجتماعی تاثیر مستقیم بر سئو سایت نخواهد داشت ولی تاثیرات غیرمستقیم و جانبی این شبکه ها کمک شایانی به سرعت بخشیدن و بهتر شدن مراحل بهینه سازی می شود ولی به طور کل نادیده گرفتن این شبکه ها امکان دارد موفقیت بهینه سازی را تحت تأثیرقرار دهد. در نتیجه اگر قصد دارید موفقیت سئو وبسایت خود را افزایش دهید به هیچ عنوان از حضور در این شبکه ‌های اجتماعی غافل نشوید.

نبود میل جاه طلبی

برای سئو و بهینه سازی عالی سایت صرف هزینه یک امر اجتناب ناپذیر است پس هنگامی که اهداف متوسطی برای کسب و کار خود دارید تنظیم نمودن هزینه ها امکان دارد کمی دشوار باشد.  زمانی که صاحبان یک کسب و کار از هزینه های سئو عالی و درجه یک اطلاع پیدا می کنند به جای برنامه ریزی بلند مدت ترجیح می دهند اهداف خود را کوچک نمایند. در نتیجه در این شرایط به دستاوردهای اندک نیز قانع خواهند شد. اطمینان داشته باشید اگر چنین رویکردی را در بازاریابی جستجو داشته باشید به طور حتم با شکست مواجه خواهید شد.  برخلاف بیشتر سیاستهای بازاریابی، سئو به زمان بیشتری نیاز دارد و با گذشت زمان قدرتمندتر نیز می شود. در نهایت هر اندازه در زمینه سئو جاه‌ طلب و بلند پرواز باشید به طور حتم طی طولانی مدت نتایج بسیار عالی و خوبی را به دست می آورید.

بک لینک گرفتن از سایت های بی ارزش

یکی از عواملی که در سئو وجود دارد و باعث جلوگیری از پیشرفت وبسایت شما در میان سایت های رقیب خواهد شد کیفیت بک لینک ها می باشد.  بک لینک ها باعث افزایش اعتبار دامنه شما می ‌شوند پس تلاش کنید به خوبی به آنها توجه نمایید.  در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان از بک لینک های بی ارزش استفاده ننمایید زیرا شما از کیفیت آنها هیچ اطلاعی ندارید بنابرین ممکن است برای شما دردسر ایجاد کنند.

گوگل به مسئله ساخت لینک های با کیفیت به شدت اهمیت داده و بررسی می کند تا ببیند آیا شما از سایت های مرتبط با فعالیت خودتان لینک گرفته اید یا خیر؟ به شما توصیه می کنیم تلاش کنید از وبسایت های مشابه و همکار در زمینه ی فعالیت خود لینک بگیرید و به آن‌ ها لینک بدهید تا بتوانید اعتبار و ارزش وبسایت خود را بالا برده و بازدهی خوبی به دست آورید.

اسپم رقبا و پنالتی شدن سایت در گوگل

اسپم سئو سایت شما در گوگل به وسیله رقبا برای کاهش رتبه و جایگاه سایت شما احتمال دارد صورت گرفته باشد، گاهی وقت ها می توان از طریق رقابت سالم در هر حیطه از جمله سئو نسبت به سایر رقبا برتری یافت.  ولی اگر رقبای شما بخواهند به وسیله روش های ناسالم با شما در سئو سایت رقابت کنند و شما آگاهی نداشته باشید که آنها این کار را انجام می دهند امکان دارد با مشکل شکست سئوی سایت روبرو شوید و اگر در سرچ ها بالا باشید  روز‌ به ‌روز جایگاه خود را از دست داده و ضعیف خواهید شد.

عدم بررسی لینک های خراب

زمانی که شما لینک های خراب را بررسی نمی کنید چند لینک شکسته می توانند به طور جدی هم رتبه بندی و هم تجربه کاربر را تحت تأثیر قرار دهد.  هر بار که یک کاربر صفحه ۴۰۴ را دریافت می کند به احتمال زیاد سایت شما را ترک می کند و هر بار که یک موتور جستجو سایت شما را  crawl می کند و به یک لینک خراب برخورد می کند ایندکس سایت شما با مشکل روبرو می شود. برای بر طرف نمودن این مشکل از یک ابزار رایگان  SEO spider screaming forg برای رفع و شناسایی هرگونه پیوند خراب استفاده نمایید.

نتیجه گیری

مقوله سئو سرمایه گذاری در بسیاری از سطوح می باشد. تاثیر یک استراتژی خوب و با ثبات در بلند مدت خود را نشان می دهد. اگر به اعضای تیم خود اطمینان نداشته باشید به طور حتم محکوم به شکست خوردن خواهید شد. هوشیار باشید و بر روی نتایج نهایی تمرکز کنید تنها در این صورت است که می توانید در استراتژی سئو خود شکست نخورید. امید آن داریم این مقاله  به خوبی توانسته باشد دلایل عدم موفقیت یک پروژه سئو را به خوبی بیان نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *