بک لینک pbn چیست؟ (پی بی ان)

شکل یک تصویر
بک لینک pbn چیست؟ (پی بی ان)
زمان مطالعه: 11 دقیقه
3.9/5 - (29 امتیاز)

پیش از شروع آموزش روش لینک سازی pbn (پی بی ان) باید خدمتتون عرض کنم که پیشنیاز استفاده از روش لینک سازی پی بی ان، تسلط کامل به لینک سازی می باشد. اگر به لینک سازی مسلط هستید که با مطالعه این مقاله به راحتی می توانید پی بی ان هم بسازید. اگر هم با لینک سازی آشنایی ندارید و یا تسلط کافی ندارید ، می توانید در مقاله آموزش لینک سازی ، با اصول لینک سازی آشنا شوید.

 

بک لینک pbn چیست؟

 • پی بی ان مخفف Private Blog Network یا Private Backlink Network  می باشد. یعنی شبکه خصوصی بک لینک
 • در واقع میتوان گفت پی بی ان مزرعه لینک شخصی است.
 • به بیان ساده تر pbn یعنی لینک سازی لایه ای
 • زمانی از پی بی ان استفاده می کنیم که رقبای ما خیلی خوب کار می کنند و گرفتن آنها مشکل باشد. بی شک در آن زمینه رقابت هم زیاد است.
 • هر چه پی بی ان قوی تری داشته باشید، کلمات سخت تری را زودتر میتونید بالا بیارید.
 • به این دلیل از pbn استفاده می کنیم که رقبا دیگر به راحتی نتوانند ما را رصد کرده و در جاهایی که لینک سازی کردیم، فعالیت بکنند. زیرا پی بی ان مختص خودتان می باشد و فقط و فقط خودتان میتوانید در آن لینک سازی کنید.
 • لینک سازی در سایت های قدرتمند مثلا سایتهای خبری هزینه زیادی دارد پس اگر بتوانیم یک pbn ایجاد کنیم هزینه هایمان خیلی کاهش پیدا می کند.
 • گوگل میتواند pbn ها را تشخیص بدهد پس در کنار لینک سازی در pbn باید لینک سازی موازی هم داشته باشیم که تا حدودی بتوان pbn ها را مخفی کرد.

با توجه به دو مولفه هزینه و زمان بهتر است فقط زمانی از pbn  استفاده بکنید که رقابت در زمینه کاری تان به حدی زیاد باشد که با لینک سازی معمولی نتوانید نتیجه بگیرید. با این نکته کلی بریم سراغ آموزش pbn.

بک لینک pbn چیست؟

 • میدونم خیلی کنجکاوید که بدونید pbn دقیقا چیه.  میخوام اول ترسی که از pbn در ذهنتون ایجاد شده بود ریخته بشه.به این نمودار گرافیکی بالا دقت کنید:
 • مستطیل بزرگ که به رنگ آبی آسمانی است سایتی است که میخواهید برای آن پی بی ان بزنید.
 • در مرحله اول ما میایم N تا سایت را انتخاب می کنیم   و از آنها برای سایتمان بک لینک می گیریم. تعداد سایتها بستگی به هزینه و زمان دارد. این سایتها می توانند سایتهای با کیفیتی باشند که خودمان مالک آنها هستیم ، یا سایتهای قوی درج رپورتاژ و یا وبلاگ ، فروم و وب2 که ارزش کمتری دارند. پس کمیت مهم نیست کیفیت مهم است.
 • 3 تا مستطیل دوم که با رنگ سبز مشخص شده اند لایه اول یا گره اول ما هستند. به جهت فلش ها دقت کنید که از سمت لایه اول به سمت سایت اصلی می باشد. این یعنی سایت اصلی از این 3 تا سایت بک لینک می گیرد.تا اینجا ما فقط ل به سایتمان لینک دادیم.
 • حالا اگر ما بیایم برای صفحاتی از 3 تا سایتی که بعنوان لایه اول از آنها بک لینک گرفته ایم ، بک لینک بسازیم یک پی بی ان ایجاد کردیم.
 • لایه دوم سایتهای ضعیف تری نسبت به لایه اول می باشند و معمولا اگر بخواهیم پی بی ان مان فقط دو لایه ای باشد، برای لایه اول از سایت های قوی و برای لایه دوم بیشتر از سایتهای رایگان استفاده می کنیم که در دسترس همه هستند.
 • لایه دوم مستطیل های آبی آسمانی هستند. می توانیم برای هر یک از لایه ها لایه دیگری ایجاد بکنیم یا نکنیم. همانطور که در نمودار می بینید ما گره سمت راست وچپ را تا دو لایه بیشتر ادامه ندادیم،  اما لایه وسطی را تا 3 لایه ادامه دادیم.
 • لایه 3 معمولا سایتهای رایگان و انبوه می باشند که به لایه 2 لینک داده می شوند. معمولا به دلیل هزینه و وقت ادامه دادن پی بی ان از لایه سه و چهار به بالا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می توانید دوره آموزش pbn را از تهران لرن به صورت رایگان دریافت کنید.

از مزرعه لینک تا pbn

 • مزرعه لینک یا شبکه اختصاصی از بک لینک از سال 1999 در زمینه سئو بر سر زبان ها افتاد که هدف آن ساخت مجموعه ای از وب سایتهایی بود که به هم لینک میدادند.
 • در آن سالها الگوریتم های گوگل به اندازه امروز هوشمند نبودند و برای رتبه بندی سایتها به تعداد لینک وابسته بودند.
 • مزرعه لینک یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه است که در این روش وب مستران برای افزایش رتبه کلمات کلیدی سایت خود در نتایج جستجو، به‌طور گروهی و توافقی به همدیگر لینک می‌دهند؛ به این معنی که لینک سایت همدیگر را در سایت خود قرار می‌دهند یا اینکه وب مستر یک سایت با پرداخت پول به مدیران سایت‌های دیگر به‌طور مصنوعی و غیرطبیعی از آنان بک‌لینک دریافت می‌کند.
 • گوگل فاکتوری به اسمPage Rank داشت که براساس تعداد و کیفیت لینک‎های ورودی تعیین می‌شد.
 • در آن زمان سایتهای زیادی بوجود آمدند که از این طریق برای شما لینک سازی می کردند و کسب درامد می کردند. مثل سایتهای دایرکتوری، یا تبادل لینک دوطرفه ، تبادل لینک سه طرفه و …
 • رفته رفته تعداد سایتهایی که از این روش استفاده می کردند بیشتر و بیشتر شدند. در این موقع الگوریتم های گوگل پیشرفت کردند و ارزش این لینک ها کم شد و عملا استفاده از مزارع لینک کنار گذاشته شد.
 • اما وب مستران دست بردار نبودند و دنبال روش یا جایگزینی برای مزرعه لینک بودند. درواقع آنها میخواستد یک مزرعه لینک شخصی داشته باشند که فقط خودشان به آن دسترسی داشتند، زیرا پیدا کردن یک مزرعه مرتبط کار بسیار سختی بود.
 • در این زمان pbn بر سر زبان ها افتادکه نوع خاصی از مزرعه لینک بود.

سرگذشت pbn

 • ابتدا وب مستران با راه اندازی وبلاگ های تخصصی در سرویس های بلاگ دهی رایگان pbn را اجرا می کردند. نکته مثبت این ماجرا این بود که این سایت‌ها عموما Page Rank بسیار بالایی داشتند و هزینه ساخت یک pbn بسیار پایین بود.(Private Blog Network )
 • طولی نکشید که این روش بین همه وب مستران همه گیر شد که در نتیجه گوگل ارزش بلاگ ها را پایین آورد. اما سئوکاران هم بیکار ننشستند و دامنه ها را جایگزین وبلاگ ها کردند که مفهوم آن را به Private Backlink Network تغیر پیدا کرد.
 • در آن زمان قیمت دامنه بسیار پایین بود وسرویس های هاست رایگان و اشتراکی بسیاری در بستر وب موجود بود پس راه اندازی یک سایت هزینه چندانی نداشت.
 • گذشت و گذشت تا اینکه در سال 2012 گوگل الگوریتم پنگوئن را معرفی کرد که یکی از وظایف اصلی آن مقابله با مزرعه لینک و پی بی ان بود. اما سئو کاران هم بی کار ننشستد و راه حل های جدیدی را پیدا می کردند اما از سال 2014 به بعد ریسک استفاده از پی بی ان بسیار زیاد شد به طوری که بسیاری از سایتهایی که از این روش استفاده کردند جریمه شدند. اما این کار باعث نشد پی بی ان توسط سئوکاران کنار گذاشته شود بلکه ایده ها و روش های جدیدی برای در امان ماندن از الگوریم ها کشف شد.
 • البته نتیجه این مبارزه بالا رفتن هزینه ایجاد یک پی بی ان بود که در ادامه دلیل آن را متوجه خواهید شد.

شاید براتون سوال باشه که فایده این کار (ایجاد pbn) چیه؟

همانطور که میدانید بک لینک اعتبار به سایت شما می دهد. همین پی بی ان را در نظر بگیرید: لایه 4 اعتبار به لایه 3 می دهد،  لایه 3 اعتبار به لایه 2 می دهد، لایه 2 اعتبار به لایه 1 می دهد و لایه یک کل این اعتبار را که شامل 4 لایه می باشد به سایت اصلی منتقل می کند. این نکته جالب را بد نیست بدانید که شما فقط لینک هایی که از لایه یک دریافت کرده اید را میتوانید در ابزارهای نمایش بک لینک مشاهده کنید پس وقتی می بینید یک سایت بدون اینکه لینک جدیدی ایجاد کند رتبه چشمگیری می گیرید، دلیل آن تقویت پی بی انی است که قبلا گرفته بود. یعنی لایه های 1 به بعد تقویت شده اند.

بذارید یک بار دیگه توضیح بدم: شما برای سایتتون تعدادی رپورتاژ قوی ایجاد می کنید . این سایتها ممکنه متعلق به خودتون باشند یا نباشند. مثلا ما اینجا در 3 تا سایت بک لینک قوی گرفتیم. یک نکته ای را بهتون اینجا بد نیست که بگم بک لینک همون رپورتاژه ، اگر شما بتوانید در سایتی متنی طولانی بذارید بهش می گن رپورتاژ ولی اگر فقط بتوانید لینک بذارید با توضیحات مختصر بهش می گن بک لینک. بعد از گرفتن 3 تا رپورتاژ اول و گذشت زمان مثلا یک هفته ما برای اون 3 تا سایت بک لینک می گیریم . در اینجا برای هر سایت لایه اول ما 3 تا بک لینک گرفتیم. البته تعداد دست خودتان است. به همین روال ادامه می دهیم تا رتبه دلخواه را بگیریم.

pbn لبه پرتگاه یا دوپینگ

pbn لبه پرتگاه یا دوپینگ

اگر پی بی ان را در قالب یک تصویر گرافیکی بخواهیم بررسی کنیم، بهترین تصویر این دوچرخه سوار است . همان طور که می بینید سه تا سرنگ به پشت دوچرخه سوار زده شده و نشان می دهد که دوچرخه سوار دوپینگ کرده است . خط قرمزی که بر روی آن کشیده شده به معنای دوپینگ ممنوع می باشد. این دوچرخه سوار با دوپینگ کردن زودتر از همه از خط پایان عبور می کند و قهرمان می شود. بعد از پایان مسابقه ممکن است برگزار کنندگان مسابقه به او شک بکنند یا شک نکنند.

معمولا در بین وب مستران پی بی ان را بنوعی بعنوان دوپینگ یا لبه پرتگاه میشناسند. اگر قوانین آن را به خوبی بشناسید و هنگام اجرا به خوبی رعایت کنید احتمال پنالتی شدن شما خیلی خیلی کم است اما اگر قوانین پی بی ان را نقض کنید در لبه پرتگاه قرار دارید.

مزایای pbn

 • شما کنترل دقیق بر روی تمامی لینک ها دارید، چونکه شبکه مال خودتان است پس هیچ وقت نگران پاک شدن لینک ها نیستید .
 • اگر توسط گوگل جریمه شوید به راحتی می توانید لینک ها را بی اثر بکنید.
 • اگر رتبه شما افت کند نیازی به لینک سازی نیست، کافی است سایتها را تقویت کنید. منظور از تقویت تولید محتوای ارزشمند و لینک سازی برای لایه های پایین تر است. کلا سایتهایی که برای پی بی ان استفاده می کنید را باید همیشه آپدیت نگه دارید.
 • اگر سئو کار هستید و به صورت پروژه ای کار می کنید ، اگر با کارفرما به مشکل برخورده اید پی بی ان ابزار خوبی برای فشار بر روی کارفرما می باشد.
 • رقبا نمیتواند از شما تقلید بکنند زیرا سایتها متعلق به خود شماست.
 • رقبا نمیتوانند به راحتی شما را پیدا بکنند.

معایب pbn

 • مهمترین عیب pbn این است که راه اندازی و نگهداری از آن هزینه زیادی دارد. شما در نظر بگیرد که باید دامنه، هاست و یا حتی ip اختصاصی بخرید سپس سایتها را مدیریت کنید یعنی تولید محتوا و تقویت لینک سازی هم انجام بدهید. البته زود ناامید نشوید pbn انواع مختلفی دارد و شما بدون اینکه حتی نیاز باشد خودتان سایتی داشته باشید میتوانید pbn ایجاد کنید.
 • زمان؛ زمان خیلی مهم است چرا که ساخت یک pbn قدرتمند بسیار زمان بر است. این فرایند چنین است ابتدا دامنه های آزاد شده را باید رصد کنید و بهترین دامنه را انتخاب کنید سپس سایت ایجاد کنید و شروع به تولید محتوا بکنید بعد از چند ماه شروع به سئوی خارجی کنید و به قدری کار کنید تا کلمات کلیدی شما رتبه بگیرند. حالا باید از آنها برای pbn استفاده کنید. بعد از آن هم باید سایت را آپدیت نگه دارید.
 • اگر طبیعی رفتار نکنیم خیلی راحت گوگل pbn ما را تشخیص میدهد. در ادمه فاکتورهای غیر طبیعی بودن را بهتون توضیح خواهیم داد.

گوگل چگونه pbn  ها را شناسایی می کند؟

نکته مهمی را که باید بدونید اینه که یکسری قوانین ساده هستند که باید حتما رعایتشون کنید تا هنگام ساخت پی بی ان توسط گوگل شناسایی نشوید. این قوانین چی هستن یا به بیان ساده تر گوگل چگونه پی بی ان ها را شناسایی می کند؟

 • اگر دامنه ها همگی به نام یک نفر ثبت شده باشند گوگل به راحتی متوجه میشود. برای حل این مشکل میتوانید دامنه ها را با نام افراد مختلف خرید کنید و یا اطلاعات whois را ببنید که البته این کار هم هزینه دارد و هم شک برانگیز است. منظورمان از دامنه ها سایتهایی هستند که متعلق به خودتان هستند و میخواهید از آنها پی بی ان بگیرید.
 • اگر سایتها همگی روی یک سرور باشند شناسایی آن برای گوگل ساده است. پس سعی کنید سایت هاتون روی سرورهای متفاوتی باشند.
 • اگر اطلاعات تماس ، برند ، محتوا و تصاویر سایتها یکی باشد گوگل میتواند متوجه شود.
 • اگر از قالب و پلاگین یکسان استفاده کنید نیز شک برانگیز است.
 • بقیه موارد در ادامه آموزش توضیح داده خواهند شد.

معرفی انواع  روش های ساخت pbn

 • Pbn بلاگی
 • Pbn یک سطحی
 • Pbn دامنه یا وب سایتی
 • Pbn وب 2 یا رپورتاژی
 • Pbn ترکیبی

Pbn بلاگی

 • این روش اولین شیوه ساخت pbn هست . با اینکه ارزش آن کم شده ولی هنوز هم میتوان از آن استفاده کرد.
 • برای استفاده از این شیوه باید اول لیستی از بلاگ های با اعتبار بالا را پیدا کنید و در آنها وبلاگ بسازید.
 • موضوع وبلاگ ها میتواند هر چیزی باشد و هیچ نیازی نیست مرتبط با سایت شما باشد.
 • بهترین سرویس های بلاگ دهی ایرانی که میتوانید برای این شیوه استفاده کنید شامل blogfa , blog.ir , mihanblog , rozblog , persianblog , parsiblog , loxblog و … می باشند.
 • برترین سرویس های بلاگ دهی خارجی شامل blogspot , wordpress , blogger و … می باشند.
 • برای استارت این کاردر هر سرویس بلاگ دهی یک وبلاگ بسازید.
 • نویسنده بلاگ ها متفاوت باشد، یعنی همه بلاگ ها را با اسم خودتان نسازید.
 • قالب وبلاگ ها نباید یکسان باشد. معمولا خیلی از سرویس های بلاگ دهی دارای قالب پیش فرض یکسانی هستند. شما بعد از ساخت وبلاگ اولین کاری که باید انجام بدید تغیر قالب است.
 • بعد از تغیر قالب اطلاعات تماس خود را در صفحه درباره ما و تماس با ما بذارید که اگر این صفحات فیک باشند زود لو میروید.
 • بعد از ایجاد وبلاگ تا جایی که میتوانید تولید محتوا انجام بدید. سعی کنید در هر بلاگ حداقل ماهی 4 نوشته بارگذاری کنید. این کار را به مدت 3 الی 4 ماه انجام دهید. سعی کنید تا جایی که میتوانید محتوای یونیک بنویسید که رتبه بگیرند.
 • بعد از ماه دوم میتوانید برای مطالبتان لینک سازی انجام دهید. تا هم اعتبار وبلاگ بالاتر برود و هم کلمات کلیدی رشد بکنند. البته هیچ اجباری نیست که این کار را حتما انجام دهید. ولی بعد از اینکه از بلاگ ها برای PBN بک لینک گرفتید باید برایشان لینک سازی کنید.Pbn بلاگی

 

 

Pbn  دو سطحی

 • دو زمان میتوانید از این روش استفاده بکنید. زمانی که بک لینک پروفایلی گرفتید؛ چون پروفایل ها دیر ایندکس میشوند میتوانید با این روش آنها را در کامنت سایتها و یا بلاگ ها ایندکس کنید.زمان دیگر برای استفاده PBN یک سطحی
 • این شیوه ساده ترین روش PBN هست و فقط دو سطح دارد.
 • به بیان ساده تر شما بک لینک را ایجاد می کنید و سپس برای آن لینک سازی می کنید که این کار موجب بالا رفتن اعتبار آن بک لینک میشوند.
 • بهترین روش استفاده از این روش زمانی است که رپورتاژ قوی می گیرید. بعد از گرفتن رپورتاژ در یک بازه 1 الی 2 ماهه برای رپورتاژتان لینک سازی کنید.
 • در انواع سایتها می توانید لینک سازی کنید از جمله: پروفایل، شبکه اجتماعی، سوشیال، بلاگ، کامنت، وب 2 و …
 • حتی میتوانید در سایتهای ضعیف تر برای رپورتاژتان رپورتاژ بخرید.

Pbn  دو سطحی

 

Pbn  دامنه یا وب سایتی

 • این روش بهترین اما پرهزینه ترین روش برای ساخت PBN می باشد.
 • شما باید اول چندین سایت با کیفیت در موضوعات مختلف داشته باشید و بعد از اینکه اعتبار آنها را بالا آوردید شروع به گرفتن بک لینک و PBN کنید.
 • ساده ترین راه این است بیاید و 3 الی 10 سایت حتی بیشتر با توجه به بودجه خود خرید کنید. البته اگر از پس هزینه آن برمیایید. وگرنه باید به دنبال دامنه های اکسپایر شده که اتورتی بالایی دارند بگردید.
 • اینجا کار یه خورده پیچیده تر می شود، شما باید دامنه هایی را انتخاب بکنید که زیاد حوزه کاریشون رو عوض نکرده باشند. یعنی زیاد دست به دست نشده باشند برای این کار میتوانید از سایت archive.org استفاده بکنید. این سایت یک دایرکتوری است که سابقه سایتهایی که در بستر وب هستند حتی آنهایی که حذف شدند را نشان می دهد.
 • بعد از ثبت دامنه و ایجاد سایت ، در سایت archive.org دامنه را وارد کنید و سایتی که قبلا بر روی آن سوار بود را می توانید ببینید. با توجه به آن صفحات مهم که حجم لینک بالایی دارند را بسازید.
 • سایتهایی که ایجاد می کنید، دارای قالب های متفاوت، نویسنده متمایز، پلاگین مختلف و از همه مهمتر بر روی سرورهای مختلف باشد.
 • حتما صفحه درباره ما و تماس با ما ایجاد بکنید.
 • تولید محتوا انجام دهید. 2-3 ماه مرتب تولید محتوا انجام دهید. هر چه طول محتوا بیشتر باشد بهتر است.
 • مطالب سایت بهتر است دارای عکس و حتی ویدئو باشند.
 • بعد از ماه دوم میتوانید شروع به ساخت بک لینک و PBN کنید.

Pbn  دامنه یا وب سایتی

Pbn  وب 2 یا رپورتاژی

 • این روش بی دردسر ترین روش پی بی ان می باشد که اکثر سئوکاران از آن استفاده می کنند.
 • بی دردسر از این لحاظ که نیاز به ایجاد سایت و وبلاگ و مدیریت آنها ندارید و در زمان و هزینه صرفه جویی زیادی می شود.
 • در این روش لایه اول شما رپورتاژ می باشد و لایه های بعدی را خودتان ایجاد می کنید.
 • لایه اول معمولا یک سایت رپورتاژی قوی است ، لایه دوم یک سایت رپورتاژی معمولی و لایه های بعدی سایت های رایگان می باشند. البته هیچ الزامی وجود ندارد که لایه دوم حتما رپورتاژ باشد.

Pbn  وب 2 یا رپورتاژی

Pbn  ترکیبی

 • پی بی ان ترکیبی میتواند شامل همه موارد قبلی باشد.
 • یعنی ترکیبی از سایت، وب 2 ، رپورتاژ ، بلاگ و سایتهای رایگان باشد.

Pbn  ترکیبی

 

121 نظر

 1. سلام وقتتون بخیر . من از کانال تلگرامی تون وارد این صفحه شدم . مقاله آموزش لینک سازی واقعا عالی بود اما این مقاله مناقصه!!!

  1. سلام وقت تون بخیر. درست میفرمایید مطالب سایت تهران لرن همه یونیک هستن. این مطلب به زودی آپدیت میشه. منتظر باشین.

 2. سلام آقای حاتمی کیا من از اعضای کانالتون هستم شما گفتین آموزش صفر تا صد پی بی آن را می‌ذارید توی سایتتون. من منتظرم که روش عملی ایجاد پی بی آن را هم بذارید. اینها را همشون رو مطالعه کردم واقعا نکات خیلی خوبی داشت. دستتون درد نکنه

  1. هم جواب میده و هم جریمه میشید منتها باید طوری کار کنید که جریمه نشید. همه توضیحات را به طور مفصل در همین مطلب آوردم.

  1. سلام . من به شخصه خودم هیچ نتیجه ای نگرفتم چه لینک سازی معمولی و چه pbn. بک لینک هر چه گرفتنش سخت تر باشه ارزشش بیشتره. مانی ربات سایتهاش اکثرا اسپم اسکورشون بالاس و اگر بخواید توشون لینک بزنید باید سایتهای خوب که اکثرا بلاگی هستن رو جدا کنید و زمان بذارید توشون لینک سازی کنید یه روز بیاید یه رپورتاژ را در صد تا بلاگ بزنید و بره. شاید چند سال پیش جواب می دادن ولی الان دیگه همه به راحتی می تونن مانی ربات نصب بکنن و بک لینک بزنن. توصیه من اینه هیچ وقت لایه و دومتون رو از این لینک ها نزنید. لایه سوم هم اگر مجبور شدید سایتهای خوبش رو بردارید و لینک بزنید.

  1. دوره درخواست ها به صد تا برسه رایگان میشه. اما بانک سایت فعلا برنامه ای ندارم براش از همون بانک های که توی کانال هست می تونید استفاده بکنید

 3. سلام ممنون از سایت خوبتون لطفا در صورت امکان دوره رو بصورت رایگان قرار بدید تا همه بتونن استفاده کنن.

 4. سلام و روزبخیر خدمت شما
  تشکر از سایت فوق العادتون
  لطفا دوره آموزش لینک سازی PBN رو رایگان کنید. باتشکر

 5. ممنون از مقاله خوبتون
  اطلاعات خوبی داشت
  فقط لطفا دوره کامل آموزش pbn رو رایگان کنید.

 6. ممنون از مقاله های سایت تهران لرن
  نکات خوبی داخل مقاله های رایگانش وجود داره
  حتما با دقت بخونید

 7. سلام

  آموزش کامل درمورده طراحی pbn در سطح نت

  بسیار محدوده ،و بعضی از سایت هااونقدر

  پیچیده بیان کردند که درکش بسیار سخته

  اما مقاله ای که شما ارائه کردید کاملا مشخص

  و قابل فهمه ،واقعا خسته نباشید خداقوت.

  1. خواهش می کنم ، من هدفم همین بود به صورت کاملاً ساده بیانش کنم که همه متوجه بشن که شما دقیقا هدف من رو بیان کردید.

 8. با سلام اگر این دوره را بصورت رایگان قرار بدید دوستان بیشتری به صورت صحیح این روش را در سایت هایشان اجرا کرده و در کلمات کلیدی مد نظرشان رشد خواند کرد. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *