سئوی تضمینی چیست؟

شکل یک تصویر
سئوی تضمینی چیست؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

انتخاب یک شرکت سئو یا فرد ارائه دهنده خدمات سئو برای کسانی که برای اولین بار قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه از دیجیتال مارکتینگ را دارند کار چندان آسانی نیست. هر کدام از این شرکت‌ها  و افراد تعرفه‌ سئو متفاوتی ارائه می‌دهند و هرکدام دلایلی بیان می‌کنند که آن‌ها را برای سئوی سایت خودتان انتخاب کنید. در این میان شرکت‌هایی هم هستند که ادعا می‌کنند خدمات سئوی تضمینی ارائه می دهند. به عبارت دیگر به شما تضمین می‌دهند که در تعدادی از کلمات کلیدی به صفحه اول گوگل یا حتی رتبه اول گوگل خواهید رسید و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد، هزینه دریافتی را پس خواهند داد.

در نگاه اول، به نظر می‌رسد که باید شرکتی را برای سئو سایت انتخاب کرد که چنین تضمینی به شما می‌دهد. اما در واقعیت، سئوی تضمینی نشانه‌ای است که باید شرکت دیگری را برای کارتان انتخاب کنید. در ادامه چند دلیل مختلف برای این مساله بیان خواهیم کرد. 

در واقع، سئوی تضمینی نشانه‌ای است که باید شرکت دیگری را برای کارتان انتخاب کنید. چرا؟ چون در این حوزه، هیچ چیز قطعی نیست و نمی‌توان تضمین کرد که یک وبسایت در یک موتور جستجوی خاص، به رتبه اول برسد.

سئو تضمینی یا Guaranteed SEO به عبارت ساده، یک خدمت سئو است که در آن سئو کار یا شرکت سئو، به مشتری قول می‌دهد که به یک نتیجه خاص برای کلمات کلیدی مشخصی برسد.  بیشترین نتیجه‌ای که این خدمت معمولاً ارائه می‌دهد، کسب رتبه در صفحه اول گوگل برای یک یا چند کلمه کلیدی است. در صورت عدم موفقیت در رسیدن به این نتیجه، شرکت سئو تضمینی هزینه‌های پرداخت شده را به مشتری باز می‌گرداند.

در برخی موارد، شرکت سئو تضمینی یک بازه زمانی مشخص نیز تعیین می‌کند که در آن تضمین کسب نتیجه در یک بازه زمانی مشخص را به مشتری می‌دهد. اما باید توجه داشت که سئو تضمینی تضمین کسب نتیجه در یک بازه زمانی مشخص نیست، بلکه تضمین کسب نتیجه برای کلمات کلیدی خاص است.

مشکل در اینجا از آنجایی نشات می‌گیرد که برخی شرکت‌های سئو، به منظور جلب توجه مشتریان، تضمین کسب رتبه در کلمات خاصی را ارائه می‌دهند که در واقع درست نیست و این می‌تواند به نتایج ناخوشایندی برای مشتری و شرکت سئو منجر شود. بنابراین، برای انتخاب یک شرکت سئو قابل اعتماد، باید به معیارهای دیگری نیز توجه کرد و فقط به تضمینات کسب رتبه در گوگل توجه نکرد.

بهتر است از شرکت‌هایی که خدمات سئوی تضمینی ارائه می‌دهند دوری کرد؛ زیرا دریافت خدمات سئوی تضمینی در مقابل خدمات سئو بدون ضمانت، به نظر کارفرما جذاب‌تر می‌آید. با این حال، باید به خاطر داشت که ادعای سئوی تضمینی واهی است و دریافت این خدمات با ریسک‌هایی همراه است که ممکن است منجر به افت و یا آسیب دیدن سایت و کسب و کار شما شود. در ادامه، شش دلیل برای این که چرا باید از خدمات سئوی تضمینی دوری کنید را بررسی می‌کنیم:

هشدار گوگل درباره خدمات سئوی تضمینی

یکی از بزرگترین دلایلی که باید از سئوی تضمینی اجتناب کنید، این است که موتورهای جستجو از جمله گوگل، صراحتا به کسب و کارها هشدار می‌دهند که با شرکت‌هایی که وعده سئوی تضمینی می‌دهند کار نکنند. در مقاله‌ای که گوگل منتشر کرده است، خطوط مشی سئو آمده است که ارائه دهنده خدمات سئو باید بتواند برآوردی واقع‌بینانه از پیشرفت وضعیت سایت شما و تخمینی از زمان و حجم کار مورد نیاز به شما را ارائه دهد. اگر شرکت‌هایی به شما تضمین کسب رتبه در صفحه اول می‌دهند، بهتر است از سرویس دهنده دیگری استفاده کنید. همچنین، گوگل تایید می‌کند که هیچکس نمی‌تواند رتبه ۱ در گوگل را برای شما تضمین کند و به کسب و کارها هشدار می‌دهد که باید از افراد و شرکت‌هایی که ادعای تضمین رتبه در گوگل را دارند، مراقبت کنند.

هیچ کس نمی‌تواند درباره موضوعی که کنترل آن را ندارد، تضمینی ارائه کند:

هیچ شرکت یا آژانسی نمی‌تواند به طور مستقیم بر روی رتبه‌بندی موتورهای جستجو تأثیر بگذارد. تضمین دادن در حوزه‌ای که نمی‌توان به طور کامل آن را کنترل کرد، شبیه شرط‌بندی و بلوف زدن است. فاکتورهای متعددی در رتبه‌بندی موتورهای جستجو وجود دارند. گوگل راهنمایی‌هایی درباره اینکه الگوریتمش به دنبال چه چیزهایی است ارائه کرده و متخصصین بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) نیز اطلاعات مفیدی را که از طریق تحقیق و تجربه به دست آورده‌اند با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. با این حال، هیچ‌کس خارج از گوگل نمی‌تواند به طور دقیق درباره کارکرد الگوریتم رتبه‌بندی این شرکت اطلاعاتی را فراهم کند. دلیل این پنهان‌کاری گوگل نیز واضح است؛ گوگل قصد ندارد سایر موتورهای جستجو از جزئیات الگوریتم خود باخبر شوند. علاوه بر این، الگوریتم گوگل برای نمایش نتایج بهتر به کاربران به طور مرتب تغییر می‌کند، بنابراین حتی کارکنان گوگل هم نمی‌توانند با اطمینان از ساز و کار رتبه‌بندی سایت‌ها صحبت کنند.

خدمات سئوی تضمینی ممکن است از روش‌های غیر مجاز استفاده کنند.

در گذشته، بسیاری از شرکت‌هایی که وعده سئوی تضمینی می‌دادند، از روش‌هایی استفاده می‌کردند که از دید گوگل غیرمجاز بودند. این روش‌ها به عنوان تکنیک‌های سئو کلاه‌سیاه شناخته می‌شدند که هدفشان فریب دادن الگوریتم موتورهای جستجو بود. این روش‌ها شامل خرید بک لینک از سایت‌های کم ارزش و یا گنجاندن کلمات کلیدی متعدد بصورت مخفی در سایت می‌شدند. در گذشته، بسیاری از این روش‌ها نتایج مثبتی داشتند و حداقل در مدت کوتاهی می‌توانستند با فریب دادن گوگل، رتبه‌های خوبی کسب کنند. اما الگوریتم‌های امروزی بسیار هوشمند شده‌اند و اگر گوگل تشخیص دهد که از این روش‌ها استفاده شده است، سایت مورد نظر با جریمه مواجه خواهد شد. جریمه‌هایی که می‌تواند منجر به تنزل در صفحه نتایج جستجو و یا حتی حذف سایت از کلیه صفحات گوگل شود. بنابراین، اگر شرکت یا شخصی وعده سئوی تضمینی و کسب نتیجه در زمان مشخص داد، به احتمال زیاد از تکنیک‌های سئو کلاه‌سیاه استفاده می‌کنند. باید توجه داشت که سئو یک فرآیند طولانی و زمان‌بر است و نمی‌توان در مدت کوتاهی پیشرفت زیادی در آن شاهد بود.

 ضمانت روی کلمات کلیدی کم ارزش

شرکت‌هایی که خدمات سئوی تضمینی ارائه می‌دهند، در قراردادهایشان شرایطی وجود دارد که ممکن است شما را فریب دهند. به این صورت، آنها می‌توانند به وعده‌هایی که می‌دهند برسند و پول خود را از شما دریافت کنند، در حالی که نیازهای سئوی سایت شما به درستی برطرف نشده است. بسیاری از این شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا کلمات کلیدی هدف را خودشان انتخاب کنند. با این کار، آنها به کلماتی می‌رسند که رتبه گرفتن در آنها بسیار آسان است، اما ممکن است کلمات مورد نظر شما نباشد و رتبه گرفتن در آنها به کسب و کار شما کمکی نکند و حتی باعث شود به سمت سایت شما هدایت ترافیک بی‌ارزش شود.

فقط کسب رتبه برای بهره گرفتن از بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو کافی نیست. شما باید با توجه به نیازهای کسب و کارتان، کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید تا کاربران مورد نظر خود را به سایت جذب کنید، کاربرانی که برای کسب و کارتان سودمند هستند. انتخاب کلمات کلیدی نیازمند انجام تحقیقات صحیح در مورد آنها است.

استراتژی‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای همه سایت‌ها یکسان نیستند.

به دلیل متفاوت بودن زمینه کاری، موقعیت جغرافیایی و محبوبیت کلمات کلیدی، روش‌ها و درجه دشواری برای رتبه‌بندی صفحات وب  و کلمات کلیدی متفاوت است. اگر یک شرکت به همه مشتریانش یک سرویس سئو تضمینی ارائه دهد، احتمالاً نیازهای خاص هر کسب و کار را در نظر نخواهد گرفت. بنابراین، برای دستیابی به نتایج مطلوب، بهتر است یک استراتژی مناسب و سفارشی برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

استفاده از روش‌های غیرقانونی سئو برای کسب نتایج تضمینی، به کسب و کار شما صدمه می‌زند.

اگر فکر می‌کنید می‌توانید کار را به شرکتی با سئوی تضمینی بسپرید و در صورتی که شرایط تضمینی برآورده نشد، از پرداخت هزینه امتناع کنید و به شرکت دیگری بروید، بهتر است دوباره فکر کنید. زیرا آسیبی که سایت شما و کسب و کارتان از این روش‌ها می‌بیند، قابل جبران نیست. در صورت استفاده از روش‌های کلاه‌سیاه، گوگل سایت شما را جریمه خواهد کرد و پرداخت جریمه می‌تواند مدت‌ها به طول بیانجامد. این ممکن است شامل تغییر دامنه و طراحی سایت از صفر نیز باشد که هزینه‌های زیادی را برای شما به همراه دارد.

همچنین، برخی شرکت‌ها ممکن است در قراردادهایشان بندهایی را قرار دهند که به آن‌ها اجازه دهد دستمزدشان را دریافت کنند، حتی در صورتی که به ضمانتی که داده‌اند عمل نکرده باشند. به عنوان مثال، ممکن است شرکتی به شما این وعده را بدهد که در صورتی که به قولشان عمل نکردند، هیچ دستمزدی از شما دریافت نخواهند کرد، اما در هر صورت پیش‌پرداختی که گرفته‌اند را نگه خواهند داشت. بنابراین، احتیاط در انتخاب شرکت‌های سئوی تضمینی بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *