قرارداد سئو و نکات مهم آن + نمونه قرارداد سئو

شکل یک تصویر
قرارداد سئو و نکات مهم آن + نمونه قرارداد سئو
زمان مطالعه: 7 دقیقه
4.2/5 - (5 امتیاز)

قرارداد سئو چیست؟

تنظیم کردن فرم قرداد سئو از جمله مشکلاتی است که برای سئو کاران تازه کار، پیش می آید. چرا که تقریبا می توان گفت هیچ نمونه قراردادی برای سئو وجود ندارد و از همین رو چگونگی تنظیم کردن آن همیشه با مشکلات و سوال هایی همراه است.
از جمله مهم ترین این مشکلات می توان به ضررهایی اشاره کرد که برای افراد تازه کار در این زمینه پیش می آید. در حقیقت افراد می توانند پس از کسب تجربه در این حوزه از قرارداد هایی که آن ها را متحمل هزینه و ضرر می کند، دوری کنند. اما بدست آوردن تجربه نیز بسیار زمان بر بوده و گاهی افراد آنقدر متحمل هزینه و ضرر می شوند که دیگر خواهان کسب تجارب در این حوزه نیستند.
سوال اصلی این جا است که در این شرایط برای رفع این گونه مشکلات چه می توان کرد؟ در ادامه برای نمونه یک قرارداد بهینه سازی سایت یا همان فرم قرارداد سئو را طراحی کرده ایم که بتوانید از تجربیات بدست آمده استفاده کنید. اما پیش از آن بهتر است اول به این بحث بپردازیم که چرا به قرارداد سئو نیاز خواهیم داشت؟

اهمیت آشنایی با قرارداد سئو

پیش از آن که با اهمیت قرارداد سئو آشنا شویم باید بگوییم که در دنیای امروز هر کاری را که بخواهیم با شخص حقیقی یا حقوقی انجام دهیم می بایست یک قرارداد میان ما تنظیم شود. در تمامی قرارداد ها، هدف نهایی دو طرف و وظایف هر یک ذکر شده است و این موارد موجب می شود تا افراد در ادامه کار دچار مشکل با یکدیگر نشده و حتی زمانی نیز که دچار مشکل در محاکم اجرایی و قضایی شدند نیز بتوانند با توجه به قرارداد خود به رفع آن بپردازند. بنابراین واضح است که داشتن قرارداد سئو نیز همچون تمامی حوزه های کاری بسیار بااهمیت است و وجود آن الزامی است.

اهمیت آشنایی با قرارداد سئو

هدف از قراداد سئو چیست؟

تقریبا تمامی افراد و به خصوص صاحبان کسب و کار، سئو را فرایندی تعریف می کنند که سئوکاران می توانند با استفاده از دانش خود کلمات کلیدی سایت افراد را در صفحه اول گوگل بیاورند. اما سئو تنها به بالاآوردن سایت در یک کلمه کلیدی خلاصه نمی شود. با کمک سئو می توان کاربران یک سایت را افزایش داد و به بهبود سرچ ارگانیک آن کمک کرد‌. البته این موارد تنها بخشی از فرایندی است که در سئو اتفاق می افتد. سرچ ارگانیک به این معنی است که صاحبان کار بتوانند میزان افزایش بازدید کاربران سایت خود را ببینند. این افزایش به صورت کاملا حقیقی بوده و هیچگونه کاربر فیک و تقلبی در آن وجود ندارد. از همین رو است که ما در این جا از لفظ ارگانیک استفاده کرده ایم. در قراردادی که میان کارفرما و سئوکار نوشته می شود، میزان سرچ ارگانیک می بایست به شکل دقیق معین شود.

مطلب پیشنهادی:معرفی ۸ روش برای گرفتن پروژه سئو

 

تقسیم بندی قرارداد سئو

تقسیم بندی سئو زمانی اتفاق می افتد که شما به هر دلیلی قادر به بستن یک قرارداد کامل نیستید و می بایست قرارداد سئو خود را به قسمت هایی چون سئو داخلی، سئو خارجی، بررسی ساختار و … تقسیم نمایید.

مبلغ قرارداد سئو چقدر است؟

به طور کلی نمی توان مبلغ معین و استانداردی را برای سئو یک سایت در نظر گرفتT چرا که تعیین مبلغ دقیق آن به عوامل و پارامتر های گوناگونی بستگی دارد. اما برای آن که بتوانید مبلغ خود را تعیین کنید شما را با برخی از این پارامتر ها آشنا خواهیم کرد.
عامل اصلی تعیین مبلغ سئو به سختی کلمه کلیدی و میزان رقابت در حوزه مورد نظر مرتبط است. در حقیقت هر چه کلمه کلیدی سخت تر باشد، کار سئوکار نیز مشکل تر بوده و می بایست مبلغ بیشتری دریافت نماید. منظور از کلمه کلیدی سخت در این است که رقیب های زیادی برای این کلمه وجود داشته باشد و سئوکار می بایست تلاش زیادی بکند تا بتواند در رقابت کلمه کلیدی میان کسب و کار هایی که تا پیش از این فعالیت خود را بسیار قوی شروع کرده اند، قرار بگیرد.
از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی مبلغ قرارداد سئو می توان به ارزش ریالی اشاره کرد که سایت هدف پس از قرار گرفتن در رتبه اول گوگل کسب می کند. به این معنی که هر چه یک سایت در حوزه کاری خود با کمک سئو به موفقیت دست یابد و با قرار گرفتن در رتبه های اول گوگل، مشتریان زیادی کسب کند، سئوکار می توان مبلغ درخواستی در قرارداد را افزایش دهد. برای مثال صاحبان کسب و کاری که خدمات و یا کالا های گران قیمت و لوکس را در سایت خود ارائه می دهند نسبت به سایت های دیگر درامد بیشتری دارند.
یکی دیگر از پارامتر های تاثیرگذار، تعداد کلمات کلیدی یک سایت و در واقع افزایش سرچ ارگانیک آن می باشد. هرچه تعداد کلمات کلیدی بیشتر باشد و سئوکار موظف به افزایش میزان زیادی از بازدیدکننده در سایت باشد، مبلغ درخواستی او بالاتر خواهد بود.

چگونگی اخذ مبلغ قرارداد سئو

یکی از مشکلاتی که باعث می شود قرارداد رسمی میان سئوکاران و صاحبان کسب و کار منعقد نشود، عدم توافق میان مبلغ سئو و نحوه دریافت هزینه سئو سایت می باشد. بهترین روش این است که در ابتدای کار مبلغ نهایی را مشخص کرده و مدت زمان اجرای کار را نیز تعیین نمایید. قبل از اجرای کار می بایست مبلغی به عنوان پیش پرداخت دریافت شود و مابقی آن نیز می تواند طی چند فقره چک به سئوکار داده شود. تاریخ چک ها نیز می تواند در زمان های گوناگون باشد. در این موضوع صاحب کسب و کار می بایست کاملا با سئوکار به توافق رسیده باشد و تمامی نکات در قرارداد ذکر شود.

چگونگی اخذ مبلغ قرارداد سئو

شرایط فسخ قراداد سئو

همیشه این امکان وجود دارد که پس از عقد قرارداد یکی از طرفین مایل به ادامه همکاری نباشد. این موضوع می تواند دلایل گوناگونی چون تغییرات ناگهانی در حوزه و کسب و کار شرکت ها، استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه و … داشته باشد. در هر صورت می بایست در متن قرارداد شرایط و قواعد فسخ نیز ذکر شده باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکل، دو طرف بتوانند حق و حقوق یک دیگر را به آسانی شناسایی کرده و قرارداد را لغو نمایند.

نمونه قرارداد سئو از تهران لرن

قرارداد سئو و بهینه سازی سایت
این قرارداد از تاریخ 1401/02/01 الی 1401/11/01 به مدت 9 ماه اعتبار خواهد داشت.
موضوع قرارداد:
انجام سئو و بهینه سازی وب سایت …….. به آدرس اینترنتی …………. و با هدف بهبود کلمات کلیدی و افزایش بازدید سایت
ماده ۱ – طرفین قرارداد:
این قرارداد ‌مابین ……………. با کد ملی ……………، آدرس وب سایت ……………. شماره همراه …………….و آدرس : تهران ، جیحون، خیابان مرتضوی ، کوچه عیال بارگان، بن بست 1 پلاک2  به عنوان مجری و آقای ………. با کد ملی …………. و آدرس: تهران، جردن به عنوان کارفرما بسته می شود.

کلمات کلیدی اصلی:

کلمات کلیدی هم خانواده:

علاوه بر 7 کلمه کلیدی اصلی بالا حدود 50 کلمه کلیدی هم خانواده که آمار جستجوی پایین تری دارند به همراه این کلمات سئو می شود و در گزارش به همراه این کلمات هر ماه ارسال می گردد.

پیش بینی رشد کلمات کلیدی

ماده ۲ – فازبندی پروژه:
فاز اول: بهینه سازی ساختار وب سایت و آماده سازی کامل بستر وب سایت
فاز دوم : تولید محتوا براساس نیاز سایت
فاز سوم: سئو on-page و سئو off-page
فاز چهارم: تثبیت جایگاه و ارتقا رتبه کلمات کلیدی در گوگل و ارائه مشاوره تولید محتوا برای بهبود وضعیت سئو کلی وب سایت
* مدت انجام قرارداد به صورت بین بازه زمانی 9 ماه می باشد .

ماده ۳ – تعهدات مجری و کارفرما پروژه:
۳-۱ رعایت امانت و حفظ اموال و مدارکی که کارفرما در اختیار مجری قرار می دهد و استفاده بهینه از آن برای انجام موضوع قرارداد.
۳-۲ انجام موضوع قرارداد و حصول نتایج درخواستی کارفرما در ماده اول این قرارداد.
۳-۳ کارفرما متعهد می شود تا بر اساس مشاوره مجری به صورت هفتگی تولید محتوا انجام دهد.
ماده ۴– مبالغ قرارداد:
۴-۱ مبلغ کل قرارداد 98 میلیون تومان می باشد(به عدد: ۰۰۰/0۰۰/98 تومان)
4-2 مبلغ 97 میلیون تومان (به عدد: ۰۰۰/0۰۰/97 تومان) بابت خرید رپورتاژ، بک لینک و سئوی خارجی در 9 ماه توسط کارفرما هزینه می شود. این مبلغ در جاهایی که سئوکار تشخیص دهد خرج می شود و فاکتور آن برای کارفرما ارسال می گردد.
* با توجه به پیشرفت کار ممکن است این هزینه کمتر هم شود.
ماده ۵ – مراحل و نحوۀ پرداخت:
۵-۱ مبلغ تعیین شده بصورت 30 درصد در ابتدای کار همزمان با انعقاد قرارداد، 10 درصد بعد از ایندکس شدن، 10 درصد بعد از کاهش رتبه کلمه کلیدی به یک عدد پایین تر، 10 درصد صفحه پنجم، 10 درصد صفحه سوم، 20 درصد صفحه دوم، 10 درصد صفحه اول
۵-۲ در صورت تاخیر کارفرما در پرداخت اقساط پروژه خدماتی در آن بازه زمانی انجام نمی شود.
۵-3 هزینه خرید رپورتاژ و بک لینک بصورت ماهیانه در اکانت پلتفرم تسمینو و یا سایت های دیگر شارژ می شود و فاکتور خرید و آدرس رپورتاژها برای کارفرما ارسال می گردد.
ماده 6 – فسخ قرارداد:
6-۱ فسخ یک جانبه قرارداد از سوی هریک از طرفین قرارداد قابل پذیرش نبوده و فسخ قرارداد تنها با توافق طرفین امکان پذیر است بجز شرایط فسخ یکطرفه مندرج در سایر مواد این قرارداد.
6-2 کارفرما میتواند بعد از مشاوره با یک سئو کار حرفه ای و در صورتی که متوجه شود که کار به خوبی پیش نمی رود، میتواند از مجری توضیح بخواهد و اگر رضایت بخش نبود قرارداد را فسخ بکند.
ماده 7 – عدم موفقیت پروژه:
1-7 در صورت عدم موفقیت پروژه در کلمات کلیدی خواسته شده کارفرما میتواند با توجه به میزان عدم موفقیت کار، بقیه حقوق مجری را پرداخت نکند یا او را جریمه بکند.
ماده 8 – نسخ قرارداد:
این قرارداد در تاریخ 1401/02/01 در 8 ماده و در دو نسخه که اعتبار یکسان دارند تنظیم و به امضای طرفین قرارداد رسید.
مهر یا امضای کارفرما / تاریخ
مهر و امضای مجری / تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *